Vyřeší CLA problémy s nadváhou?

Hubnutí má spousty úskalí, takže se zdá, že nejlepší metodou, jak se zbavit nadbytečných kil ve fitness je neztloustnout. To, že jsme se stali narkomany chuti, možná sice může nárazově obloudit naší duši, ale tělesná schránka to příliš neocení.

Vždyť podíl nevhodného stravování na civilizačních chorobách moderního člověka odborníci odhadují na 30–70 % a podíl špatných stravovacích návyků na nadváze a obezitě je ještě vyšší. Polovina mužů a třetina žen trpí lehkou a každý pátý muž i žena mají viditelnou nadváhu. Hodně z nich už bohužel rezignovalo, ale stále je spousty těch, kteří s nadbytečnými kily statečně bojují – ve fitcentrech a posilovnách.

Stojí na jejich straně

Doplňky stravy, které urychlují celý proces hubnutí, jsou jejich talismany. I když účinek běžných přípravků na hubnutí nezřídka bývá diskutabilní, většinou se jim věří, když už jsme za ně museli zaplatit. A ony také nejednou pomáhají, třebaže více psychicky než fyzicky. Ano, nezavírejme oči před placebo efektem (i neaktivní látka, o níž si jen myslíme, že funguje, začne skutečně fungovat), který se uplatňuje jak u doplňků stravy, tak u některých léků. Může nám jedině pomoci, když to myslíme s hubnutím opravdu vážně a nespoléháme se pouze na přípravky, ale i trochu na sebe – na změnu stravovacích návyků, na tělesnou aktivitu a v ideálním případě na celkovou změnu životního stylu.
Řeknete si: „A proč nezkusit nějakou dietu, vždyť je to tak jednoduché?“ Možná bude nošením dříví do lesa, když vám připomenu, že většina redukčních diet sice zaručeně znamená zhubnutí, ale jen po určitou dobu. Po jejím uplynutí se organismus stává výjimečně citlivý na přibírání, a to především adipózní (tukové) tkáně. Ta pro hladovějící tělo, trápené nedostatkem základních živin při dietě, znamená opravdovou spásu. Avšak v podobě zásobního tuku, který nepěkně deformuje naše křivky, které příroda umí dovést k dokonalosti, kdybychom její dílo tolik nekazili. Tomu se chceme ve fitness právě vyhnout.

CLA – revoluce v hubnutí?

A teď si představte, že existuje přípravek na hubnutí, který nejenom pomáhá odbourat přebytečný tuk, ale zároveň chrání naše svaly, aby nám při redukci kalorií nemizely před očima. Ztráta svalové tkáně a vody (sval se skládá ze 60 % vody) bývá totiž bohužel výsledkem hubnoucí kůry nejčastěji. Jsme sice rádi, že jsme se zbavili pár kil, ale už si nevšímáme toho, že nám ubyly svaly. A proč taky – přenechejme svaly kulturistům, řeknete si.
Chyba lávky! Právě ve svalech se spalují tuky na energii. To jsou ty „baterky“, v nichž se přeměňuje energie z tuků, sacharidů a bílkovin na tělesnou práci. Začneme-li 600 svalů našeho těla devastovat hladověním, přestanou plnit svoji funkci a tuky se náhle nemají kde spalovat. Myslíte si snad, že bez práce svalů vyženete tuky z podkoží a z faldů na břiše, bocích a kdoví kde ještě? Prostě když nám chybějí svaly, jsme nahraní a tuku se nikdy nezbavíme…
Konjugovaná kyselina linolová (též konjugovaná oktadekadienová kyselina), které dietologové důvěrně přezdívají CLA, dokáže na jedné straně spolehlivě chránit vaše přátele – svaly, na straně druhé se odvážně pouští do křížku s vašim úhlavním nepřítelem – tělesným tukem. Není to skvělé? Jedna látka a statečně bojuje nejméně na dvou frontách! Přitom je to sloučenina vašemu tělu vlastní (tj. nenasycená mastná kyselina, velmi podobná gama-linolenové kyselině a dalším mastným kyselinám vašeho těla). „Jen jestli to tak je doopravdy?“ kroutíte nevěřícně hlavou a já se vám vůbec nedivím, pokud máte za sebou už několik recidiv tzv. jo-jo efektu po prodělaných dietách. Ty se zpočátku také tvářily jako tutovky, než jste po dietě začali znovu nabírat ztracené kilogramy a budovat novou tukovou tkáň.

Kde se CLA vyskytuje?

V přírodě ji najdeme v živočišných tucích, např. v hovězím a skopovém mase (obsahuje cca 20 % tuku), nebo v mléčných výrobcích (nejméně 0,5–1 % tuku, většinou však mnohonásobně více). Mnohem méně jí najdeme v mase zvířat s kratší délkou života jako v drůbeži a vepřovém mase. Téměř chybí v mořských plodech, rybách a rostlinných tucích. A víte, co je zajímavé? Její obsah v kravském mléce silně kolísá v průběhu roku a nejvyšší je tehdy, když se krávy v létě volně pasou. Tehdy je obsah CLA v mléce až sedminásobný ve srovnání s mlékem ustájených krav! Že by návrat k čerstvě nadojenému kravskému mléku z rozkvetlých a provoněných luk? Ty, kteří pijí netučné mléko a jedí nízkotučné mléčné výrobky (např. sýr cottage), asi zklamu – CLA v těchto potravinách nenajdou. Preparáty s CLA se vyrábějí ze slunečnicového a lněného oleje. I když to nejsou zdroje nejbohatší, výroba CLA z nich je zatím nejekonomičtější.

PotravinaPorceObsah CLA (mg/porce)
Máslo1 lžička (7 g)76
Jogurt1 kelímek (150 g)1050
Tavený sýr1 plátek (28 g)169
Tvrdý sýr1 plátek (28 g)108
Pečený hovězí steak100 g730
Rostlinný olej1 lžička (5 g)1

CLA ve světle vědy

Odborníci z Lousiana State University v USA, kteří publikovali výsledky svých mnohaletých výzkumů v časopise American Journal of Physiology, jí přisoudili, že

  • tlumí potřebu přijímat nadměrné množství energie (mírní pocity hladu)
  • tlumí růst tělesné tukové tkáně
  • zvyšuje rychlost metabolismu a tlumí její pokles zejména v noci (zvyšuje energetický výdej)
  • zamezuje odbourávání svalové tkáně (katabolismus) v důsledku sníženého přívodu energie.

Zjistili zajímavou skutečnost, že strava obohacená CLA měla pozitivní vliv na odbourání tukových vrstev nezávisle na tom, kolik tuku obsahovala. Jinými slovy, jestliže máme ve stravě dostatek CLA, nemusíme se tuků tolik obávat. Třeba proto čerstvě nadojené kravské mléko (kolem 4–5 % tuku) nebylo u našich předků důvodem k tloustnutí a obezitě.Tendence vyloučit tuky ze stravy vůbec má totiž jeden velmi negativní důsledek – snižuje se aktivita vitaminů A, D, E a K a hormonů, které jsou výhradně rozpustné právě v tucích.
Když Američan Dr. M.W.Pariza objevil CLA v r. 1987 v hovězím mase, zajímal ho hlavně její účinek na zhoubné nádory, protože o příbuzné kyselině linolové bylo známo, že působí jako karcinogen. Ke studiu si vybral hovězí maso obsažené v hamburgerech, aby studoval, jaké karcinogenní látky lze v této potravině očekávat. Zjistil, že posunutí dvojné vazby uvnitř molekuly CLA znamená úplně opačný účinek než u linolové kyseliny! U CLA z hamburgerů byla tedy naopak prokázána antikarcinogenita podobně jako např. u selenu! Kromě ní dokázal Pariza, že CLA ještě působí proti ateroskleróze a patří mezi silné antioxidanty. Potom už nebylo složité doložit, že CLA zamezuje oxidaci LDL-cholesterolu na nerozpustnou formu, zlepšuje poměr mezi užitečným HDL- a škodlivým LDL-cholesterolem a celkově snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Není to senzace, že látka, která se výhradně vyskytuje v živočišných tucích stejně tak jako cholesterol, nás zároveň chrání proti škodlivým účinkům tohoto strašáka?
Není divu, že povzbudivé výsledky vědeckého výzkumu CLA nebývale rozšířily zájem o tuto látku i v dalších vědeckých kruzích. Dnes se zdá, že CLA může u diabetu 2. typu prokázat stejnou službu jako trojmocný chróm, tj. stabilizovat hladinu krevního cukru. Nadějně také vypadají studie antitrombotických (proti krevním sraženinám) a imunitu zvyšujících účinků CLA.

Začněme u hubnutí

Přestože na seznamu příznivých účinků CLA přibývají stále další a další položky, zůstaňme zatím u tak užitečné vlastnosti, kterou je podpora při hubnutí. CLA je odpovědí na věčně kladenou otázku LZE ZMĚNIT TUK NA PĚKNÉ TĚLESNÉ TVARY? Stále větší počet českých a slovenských žen zjišťuje, jak účinně jim tato přírodní látka pomáhá měnit tukové zásoby na svalovou hmotu. Zeštíhlovací strategie s CLA byla vědecky ověřena a je podložena studiemi zveřejněnými ve vědeckých časopisech.
Jedna studie se prováděla na jednasedmdesáti obézních jedincích, kteří dodržovali nízkokalorickou dietu a nenáročný cvičební program. Polovina z nich užívala přibližně tři gramy CLA denně, zatímco druhá polovina dostávala placebo (neúčinnou látku) se slunečnicovým olejem. Po šesti měsících shodily obě skupiny celkem v průměru dvě a půl kila. Zajímavé bylo, že samotný doplněk výživy s CLA sice přímo nepřispěl k váhovému úbytku, ale jakmile účastníci skončili s dietou, zabránil jim nabrat tuk zpátky. Místo tuku přibírali svalovou hmotu, která jim výrazně zpevňovala a tvarovala postavu. Studie dokázala, že CLA je vhodný přípravek pro kontrolu váhy, jednoduše z toho důvodu, že pomáhá lidem, kteří drží dietu, štíhlou postavu udržet, když už jednou dosáhli žádoucí hmotnosti.
Vědci, kteří výše zmíněnou studii prováděli, také zaznamenali, že jednotlivci, kteří užívali doplněk s CLA, vykazovali méně depresí. Zdá se, že u skupiny užívající CLA se méně často vyskytovaly nepříjemné pocity, jež jsou při dietách a hubnutí běžné. Jinak vyjádřeno – CLA jim pomohla v dietě vytrvat a její výsledky udržet.

Jaký je mechanismus působení CLA?

Teprve nedávno přinesla věda výklad mechanismu působení CLA při kontrole hmotnosti a podpoře svalového růstu. O enzymu lipáze je známo, že přispívá k uvolňování tuku z tukových buněk. CLA lipázu aktivuje, takže účinkem CLA se uvolní více mastných kyselin z tukových zásob do krevního oběhu, který je přenáší do mitochondrií svalových buněk, kde se spalují. Lipoproteinlipáza naopak podporuje transport tělesných mastných kyselin do tukových buněk a CLA její aktivitu oslabuje (inhibuje), takže tuk má menší sklony k ukládání.

Na University of Memphis (USA) užívaly dvě skupiny (po 27 osobách) zkušených fitness trenérů CLA (5600 mg/den) nebo placebo (olivový olej). Ve skupině s CLA se zvýšily silové výkony v benčpresu a leg-pressu v průměru o 13,6 kg/měsíc, zatímco ve skupině s placebem pouze o 4,3 kg.

Na Kent State University užívaly dvě skupiny (po 24 osobách) začínajících kulturistů buď 7200 mg CLA/den, nebo placebo (rostlinný olej). Po šestitýdenním tréninku dosáhla skupina s CLA pozoruhodných výsledků při budování svalové hmoty a nárůstu síly. Přírůstky celkové svalové hmoty, obvodu bicepsu a nárůst síly byl téměř o 100 % vyšší než u skupiny, která užívala placebo.

Za doporučenou denní dávku pro běžnou populaci, usilující o kontrolu hmotnosti, se považuje 100–300 mg denně. U sportovců, kteří chtějí ztratit co nejvíce tuku, podpořit svalový růst a výkon se osvědčilo dávkování 3000 mg/den, které se také doporučuje při obezitě. Zatím nebyly nalezeny žádné vedlejší účinky CLA.

Co tedy CLA všechno dokáže?

Zrychluje metabolismusZřejmá výhoda, když chce člověk hubnout. Urychluje výsledek.
Redukuje tuk na břišeBřicho je jedna z oblastí, kde se tuk obvykle hromadí. Takových „pneumatik“ je někdy velmi těžké se zbavit.
Podporuje růst svalůSvaly spalují tuky, což také přispívá ke zrychlení metabolismu. Celkově velmi prospěšné při redukci váhy.
Snižuje cholesterol a tukyCholesterol a triglyceridy jsou krevní lipidy (tuky), o kterých je známo, že zvyšují riziko aterosklerózy.
Zvyšuje aktivitu inzulínuZvýšení aktivity hormonu inzulínu může pomoci zabránit vzniku cukrovky a lépe kontrolovat tělesnou hmotnost.

Podle všeho se tedy zdá, že CLA stojí za vyzkoušení, a to zejména u osob, které se nesmiřují s nadváhou a jsou ochotny se jí zbavit tzv. aktivním hubnutím. Spočívá v tom, že do boje proti ní zapřáhneme kromě CLA a dalších doplňků výživy také aktivní pohyb a cvičení, o rozumných změnách v jídelníčku ani nemluvě. Dokážete to i vy?

Text Ing. Ivan MACH, CSc.

Pro lepší cenu se přihlaste nebo zaregistrujte!
Expedice do 24 h. Při objednávce do 10:00
Poradenství zdarma
+Dárek Gratis
Biotech ISO WHEY ZERO
Skladem

Biotech ISO WHEY ZERO 2270g +…

Extrémně vysoká biologická hodnota, ultra vysoká absorpce bílkovin dělají Iso Whey ZERO absolutně jedinečným ...
cena od1 799 Kč
Zajímavá nabídka
-3 %
Vitalmax 100% WPC PROTEIN 1+1
Skladem

Vitalmax 100% WPC PROTEIN 1+1

Vitalmax 100% WPC PROTEIN obsahuje výhradně Whey Protein Concentrate (WPC) nejvyšší kvality.
cena od 1 494 Kč1 456 Kč
+Dárek Gratis
Kevin Levrone ANABOLIC ISO WHEY
Skladem

Kevin Levrone ANABOLIC ISO WHEY

Anabolic ISO WHEY obsahuje 85g „krystalicky“ čistého izolátu syrovátkové bílkoviny na 100g prášku. Tento vysoký ...
cena od1 170 Kč